info@isierrezistans.com (0212) 640 87 58 08:00 - 18:00

İletişim

Rezistanslar, çeşitli öğelerin, malzemelerin veya ekipmanların sıcaklığını artırmak veya bunlara termal enerji eklemek için kullanılan ısıtma cihazlarıdır. Rezistansların kullanımı, temel amacın havayı ısıtmak olduğu HVAC endüstrisinden, silindirik nesneleri ısıtmak için bant ısıtıcılar veya boruları veya valfleri sarmak için izli kablolar ve bantlar gibi belirli endüstriyel uygulamalara kadar birçok endüstri ve uygulamayı geçmektedir. Onları ısıtmak için. Endüksiyonlu ısıtıcılar, bobin ve kablo ısıtıcılar gibi endüstriyel işlemler için kullanılan özel ısıtıcılar ve sıvıları ısıtmak için borulu ve daldırma ısıtıcılar da vardır. Bazı ısıtıcılar, kızılötesi ısıtıcı gibi bağımsız cihazlar olarak kullanılabilirken, diğerleri kartuş ısıtıcılar ve şerit ısıtıcılarda olduğu gibi diğer işlenmiş parçalara monte edilmelidir. Bir dizi farklı proseste kullanılan çok çeşitli endüstriyel rezistans modeli bulunmaktadır. 

Rezistans modelleri, tüm endüstriyel süreçlerin önemli bir unsurudur. Isı transferi olmadan üretim yapılamaz. Bu nedenle, endüstride mevcut olan ısıtıcı türlerini ve hangilerinin amacınıza uygun olduğunu bilmek önemlidir. Endüstriyel ısıtıcıların çalışmasının ana yolları, iletim, konveksiyon ve radyasyon gibi ısı transferi mekanizmalarını kullanmaktır. Her zaman bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar ve yanlış türü seçerseniz çalıştırmak için enerji yoğun olabilirler. Rezistans modelleri ana endüstriler gıda üretimi, kimyasal üretim, tıp endüstrisinde kullanılmaktadır. 

Endüstriyel Alanlarda Kullanılacak Rezistanslar Nasıl Belirlenir? 

Kullanılacak rezitans tipi ve tarzı, birkaç önemli husus ile belirlenmektedir. Birincil belirleyici, amaçlanan uygulamadır. Uygulama, termal enerjinin bir bant ısıtıcı gibi çok özel bir geometriye mi yoksa bir süpürgelik ısıtıcısı gibi bir odadaki havaya mı iletildiğini yansıtır. Bu nedenle uygulama, termal enerjinin hem geometri hem de form perspektifinden ve ayrıca temel mekanizmadan nasıl uygulanacağını belirler. Diğer bir husus, ısı transferi için mekanizmadır. Isıtma, konveksiyon, iletim veya radyasyon yoluyla gerçekleştirilebilir. Farklı ısıtıcı türleri, termodinamiğin bu temel kavramlarından yararlanır ve bu ilkeleri, istenen malzeme veya öğelere termal enerji üretmek ve dağıtmak için uygular.  

Üçüncü bir husus güç kaynağıdır. Birçok ısıtıcı elektrikle çalışırken, diğer ısıtıcı türleri su veya buhar gibi bir ortamın ısıtılması yoluyla ısı enerjisini aktarabilir. Enerji kaynağı, elektrik gücünün dönüştürülmesi yoluyla doğrudan bir ısı üretimi değilse, ısıtıcının kendisinin, kazanlar, pompalar, borular ve vanalar gibi diğer bileşenlerden oluşabilen genel bir ısıtma sisteminin yalnızca bir bileşeni olmasını zorunlu kılabilir. Yine de diğer ısıtıcılar, yakıtın yakılmasının doğrudan konveksiyon yoluyla havaya geçen ısı ürettiği yanma gerçekleşmektedir. 

Bir cevap yazın

Rezistans

Rezistans, elektrik enerjisinden ısı enerjisi elde etmek için kullanılan endüstriyel ısıtıcılardır. Rezistanslar, elektriği hızlı bir şekilde iletmekte ve yüksek ısı enerjisine dönüştürmektedir. Birçok farklı alanda kullanılan rezistanslar düşük maliyetli ve dayanıklılık yüksek iletkenlerdir.Rezistansların temel işleyişi; devreden geçen elektriğin hangi oranda ısı enerjisine geçeceği hesaplanarak ısıtıcı dirençleri belirlemek ve Cihazlar üretilirken uygun materyaller kullanılarak elektrik akımının ısıya dönüşmesi sağlanmasından oluşmaktadır.

Rezistanslar, başta ısıtma teknolojisi olmak üzere  ağır endüstriyel , tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Yapısında kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Endüstriyel alanlarda ve elektrik araçlarda en çok kullanılan Rezistans çeşitleri: Fişek Rezistanslar, Spiral Rezistanslar ( Sıcak Yolluk Rezistanslar), Plaka Rezistanslar, Meme Rezistanslar, Boru Rezistanslar ve Seramik Rezistanslardır.

Bunların dışında Manifold Rezistanslar, Serpantinli Rezistanslar, Hava Üfleme Rezistansları ve Termokupllarda endüstriyel ısıtma alanında sıkça kullanılan ürünler arasındadır.

Rezistanslar, çeşitli öğelerin, malzemelerin veya ekipmanların sıcaklığını artırmak veya bunlara termal enerji eklemek için kullanılan sistemler veya cihazlardır. Kullanım alanları, fiziksel özellikleri, enerji tüketim değerleri ve ısıl dayanım özellikleri gibi faktörler; ürünün farklı tasarımlarla üretilmesini ve dolayısıyla çeşitlenmesini beraberinde getirmiştir.

 

 

Rezistans ısıtıcılar, çoğunlukla nikel veya demir bazlı olarak imal edilmektedir. Nikel bazlı olanlara nikrom adı verilmektedir.  nikrom elementinden imal edilen rezistanslar, yüksek bir erime noktasına sahiptir (1400°C), bu rezistanslar yüksek sıcaklıklarda bile oksitlenmemekte ve ısındığında çok genleşme yapmadıklarından rezistans üretiminde sıkça tercih edilmektedir. 

Kullanım alanlarına farklı özelliklere sahip olan rezistanslar, minimum düzeyde enerji tüketimi sağlamaktadır.. İşlevselliği ile ön plana çıkan rezistanslar, çevre dostu özelliği ile popülaritesini günden güne arttırmaktadır.

Rezistansların en yoğun şekilde kullanıldığı alanlar endüstriyel plastik ısıtma sistemleridir. Aynı zamanda ağır sanayi, tekstil sektörü, elektrikli ev aletlerinin birçoğunda ve daha pek çok alanda çeşitli rezistanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle tost makinesi gibi ısıtma veya pişirme fonksiyonu bulunan ev eşyaları başta gelmek üzere, otomobil teknolojisinden, imalat sanayine kadar plastik, ambalaj, gıda ve diğer tüm alanlarda farklı tip rezistanslar kullanılmaktadır. 

Rezistanslar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ambalaj ve gıda sanayinde paketlemeleri işlemlerinde Fişek Rezistansplastik sektöründe plastik aksamları üretebilmek için enjeksiyon makinalarında Sıcak Yolluk (Spiral) RezistansSeramik Rezistans ve Kelepçe RezistansSıvı, akışkan ya da gaz ısıtmada Flanşlı RezistansKurutma ve havalandırma işlemlerinde Serpantinli Rezistanslar veya Boru Rezistanslar kullanılmaktadır. 

Cihaza ve ortama uygun seçilmeyen rezistanslar genellikle verimli çalışmamakta ve kısa ömürlü olmaktadır. Bu nedenle rezistanslar kullanıldığı alana ve ortam değerlerine uygun olarak seçilmelidir. Kullanılacak Rezistansların Yüksek ısılara çıkan çalışma sıcaklıklarına dayanıklı olabilmesi için de alaşım oranları dikkatle seçilmelidir. Bu dirençler elektrik enerjisini ısıya çevirse de verimlilik önemlidir, enerji tasarrufu sağlaması, dayanıklı olması, paslanmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Rezistans Modelleri

Fişek Rezistanslar:

Fişek Rezistanslar endüstriyel ısıtma alanında sıkça kullanılmakta olup, kalıpların ve preslerin ısıtılmasında kullanılmaktadır. Bunların dışında ayrıca ambalaj ve paketleme makinalarının çenelerinin ısıtılmasında, su, yağ ve korozif likitlerin ısıtılmasında tercih edilen yüksek kalitede Rezistans tipidir.

Kauçuk ve plastik işleme, gıda, kimya, ahşap ve daha pek çok farklı alanda sıkça kullanılan fişek rezistanslar, son zamanlarda sıkça tercih edilen ısıtıcılar arasındadır. Farklı wattlarda üretilmiş olan Fişek Rezistanslar gerek kalitesi gerekse makinelere kolay entegre olabilmesiyle kullanıcıların beklentilerin rahatlıkla karşılamaktadır.

Spiral ( Sıcak Yolluk) Rezistanslar:

Spiral rezistanslar( Sıcak Yolluk Rezistanslar): Plastik sıcak yolluk sistemlerinde kullanılmakta olan memedeki hammaddenin akışını sağlamak için kullanılırlar. Yaygın olarak memedeki hammaddenin akışını sağlamanın dışında, Spiral Rezistanslar değişik çaplarda içerisinden likit ya da gaz geçmekte olan boru hatlarının ısıtılmalarında, endüstriyel kimya alanında ve laboratuarlar da kullanılmaktadır.

Spiral Rezistansların iletken telleri, zorlu çalışma şartlarına dayanıklı olarak ısıtma işlemi gerçekleştirmek amacıyla geliştirilmiştir. Yüksek sıcaklıkları uygulandığı alanda harika bir şekilde iletimi sağlar. Dayanıklı ve uzun ömürlü rezistanslardır. Spiral Rezistanslar 600 C kadar dayanıklıdır.

Plaka Rezistanslar:

Plaka Rezistanslar; kalıpların, preslerin ısıtılmasında  kullanılmakta olup  plastik, kauçuk ve ambalaj sektöründe sıkça kullanılan bir rezistans çeşididir.

Sıcaklığa karşı dirençli olan Plaka Rezistanslar paslanmaz maddelerden üretilerek dayanıklılığı artırılmaktadır. Plaka Rezistanslar 800ºC yüksek saflıkta mika üzerine 60/15-80/20 nikel-krom tel sarılıp, paslanmaz, pirinç veya bakır levha saç kaplanarak üretilmektedir.  Olağanüstü elektrik yalıtımı sayesinde yüksek voltaj ark kaynağı açısından direnç göstermektedir. Bu sayede Plaka Rezistanslar endüstriyel projelerde sıkça kullanılan rezistans çeşidi olarak yerini almaktadır.

Meme Rezistanslar:

Meme Rezistanslarmanifold ana giriş memesinin ve ana giriş memesinin ısıtılmasında sağlayan ısıtıcı çeşididir.Bu rezistanslar 80/20 1100ºC krom-nikel tel, yüksek saflıkta mika, naturel mika, pirinç profil veya paslanmaz sac profilden üretilmektedir.Meme tip ısıtıcılar 400ºC ye kadar çalışma ortamları için idealdir.

Plastik hammaddeleri eritebilmek en önemli rezistanslardan biri olan Meme Rezistanslar, aynı zamanda bakalit preslerinde de kullanılabilecek şekilde özel olarak üretilmiştir. Meme Rezistans modelleri ekstrüder makinelerinin çıkış kalıplarında da kullanılmaktadır.

Boru Rezistanslar:

Boru Rezistanslar kimyasal ve korozif likitlerin ısıtılması, Endüstriyel Fırınlarda Kalıpların ve Çeşitli Metallerin ısıtılmasında kullanılmakta olup, farklı formlar kazanabilmesi sebebiyle endüstriyel ısıtma alanında sıkça kullanılan rezistans tiplerinden biridir.

Bu tip rezistanslar; 6,5 mm, 8,5 mm, 11,5 mm, 14,5 mm, 16,00 mm olarak üretilebilmekte olup; özel üretim olarak çap 5 mm’den 20 mm’ye kadar her ölçüde kolaylıkla üretilebilmektedir. 

Boru Rezistanslar, manşonlu,  rekorlu ,flanşlı, serpantinli, alüminyum kaplı olarak istenilen şekilde düz ve kıvrımlı olarak üretilebilmektedir.

Seramik Rezistanslar:

Seramik Rezistanslar nikel tele kemer taşların dizilerek oluşturulan dışı paslanmaz saçla kaplanan ürünlerdir.Çok yüksek derece ısı verebilen Seramik Rezistanslar yüksek ısıyı geçirdikleri için oldukça uzun ömürlüdürler. Bu rezistanslar ısıyı hızlı bir şekilde ve aynı anda tüm alana yayma özelliklerinden dolayı kolay ısınma sağlıyorlar. Bu yüzden Seramik rezistanslar yüksek mühendislik alanlarında kullanılmaktadır.

Kızılötesi seramik yayıcılar vasıtasıyla çalışabilen seramik düz rezistansların seramik gövdeye gömülü olan katı dökme öğeleri güvenilir bir çalışma imkanı elde edebilmenizi sağlar. Düz katı yakıtlı olan ısıtıcı gövde kısımları farklı uygulamalar için farklı ışıma çıktılarılarıda bulunmaktadır.

Call Now ButtonBilgi Alın!