info@isierrezistans.com (0212) 640 87 58 08:00 - 18:00

İletişim

Spiral Rezistanslar

Rezistans teli olarak nitelendirilen elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren Spiral (sıcak yolluk) Rezistanslar, birbirinden farklı alanlarda kullanım alanına göre tellerin değişik formlarda üretimiyle bilinmektedir. Birçok farklı oranlarda metalden oluşan bu teller, özel alaşım içeren malzemelerden üretilmektedir. 

Standart gerilim ve ölçülerde üretilen bu Spiral (sıcak yolluk) rezistanslar yuvarlak kesitli olarak 1,8 mm çaptan 4 mm yuvarlak kesitli çaplara kadar üretimi gerçekleştirilmektedir. Proje bazlı özel çap ebatlar için üretim isteyen müşterilerimizin de taleplerine uygun şekilde istenen boylarda üretimi ayarlanabilmektedir. Bu rezistans çeşitleri düz ya da istenen şekilde biçimlendirilebilmekte olup  termokupllu çeşitleri de imal edilebilmektedir. 

Spiral Rezistanslar, genellikle farklı çap türlerinde üretilmekte olup likit ya da gaz boru hatlarını ısıtmak için kullanılan rezistans türlerindendir. Bu borular ise özel bilim alanlarında, laboratuvar projelerinde kullanıldığı için sıklıkla bu alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Neden Spiral Rezistans? 

Sıklıkla tercih edilen ve son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan (sıcak yolluk) Spiral Rezistanslar kısa bir süre öncesine kadar plastik enjeksiyon memelerindeki sıcak yolluk sistemlerde kullanılması için tasarlanırken artık çok daha farklı alanlarda da kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda bu rezistanslar istenen watt seviyesinde imal edilebilmektedir. Bu sayede spiral rezistans çeşitleri artık çok daha farklı endüstri kollarında da kullanılmaya  başlamıştır. 

Örnek vermek gerekirse Spiral Rezistanslar, yapılarındaki sağlamlık ve çok yönlülüğe göre çeşitli uygulamalarda kullanılabilirler. Örnek vermek gerekirse plastik enjeksiyon memelerindeki farklı sıcak yolluk sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sıcak Yolluk Rezistansı modelleri, sıcak yolluk sistemlerinin enjeksiyon işleminin stabilizesinin sağlanabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, sıcak yolluk rezistansları seçiminizi yaparken çalışma sıcaklıklar ve boyutlarına dikkat edilmelidir. 

Spiral Rezistanslar (Sıcak Yolluk Rezistanslar)  değişik akım gerilimlerinde üretilebilmektedir. Bu tip rezistanslar standart olarak değişik kesitlerde üretilmektedir. Birincil ve en yaygın olanı 2.4 mm ve 4.5 mm ölçülerinde dikdörtgen kesitli yassı Tip Spiral Rezistanslardır.  

Diğer Spiral Rezistans modellerinden biri yuvarlak kesitli Spiral Rezistans, diğeri ise çap 4mm yuvarlak kesitli spiral tip rezistanstır. Bu Tip Spiral Rezistansların maksimum çalışma sıcaklığı 500 °C derecedir. Spiral Rezistanslarda kullanılan dış kılıf paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu Tip Rezistansların enerji çıkışları faz, nötr ve toprak olarak üç adet teflon izolasyonlu kablo ile yapılmaktadır. Buna ilaveten spiral tip rezistanslarımız standart J tipi termokupllu olarak üretilmekte ve kablo boyları çeşitli boyutlara uyarlanabilmektedir. 

Filament özelliğe sahip olan Spiral Rezistanslar son derece özel bir sarım yöntemi kullanılarak imal edilmektedir. Bu sarım yöntemi özel oksidasyon nitelikli direnç tellerini ömrünü arttırabiliyor. Filamentlerin yaydığı ışınlar 0.4 mm kalınlığında olan alüminyum malzemeden üretilmiş reflektörler yardımı ile yansıtılıyor. Bu alüminyum reflektörler hem toza hem de çizilmeye karşı yüksek mukavemet özelliğine sahip. Ayrıca söz konusu reflektörler %92’nin üzerinde bir yansıtma özelliği sergileyebilmektedir.  

 

Call Now ButtonBilgi Alın!